Terapia widzenia

LECZENIE ZEZA, NIEDOWIDZENIA, WIDZENIE PODWÓJNE

Wzrok to bez wątpienia najważniejszy ze wszystkich naszych zmysłów.

    Jego sprawność decyduje o wielu aspektach codziennego życia. W przypadku dzieci będzie to np. prawidłowy rozwój cech poznawczych, rozwój intelektualny, sprawność fizyczna – rozwój tzw. dużej i małej motoryki. Sprawność układu wzrokowego w życiu dorosłego człowieka decyduje o możliwościach zawodowych, zdolnościach edukacyjnych, czy sprawnościowych. W naszych gabinetach przeprowadzamy kompleksową terapię wzrokową zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Badanie wzroku u dzieci

Podstawa – dobra diagnoza!
    Co trzecie dziecko rozpoczynając edukację szkolną posiada problem wzrokowy, który może skutkować obniżeniem wyników edukacyjncych. Każde dziecko będąc w pierwszej lub drugiej klasie szkoły podstawowej powinno mieć już za sobą badanie optometryczne i okulistyczne. Nasi optometryści posiadają doskonały kontakt z najmłodszymi, a dzieci po każdej wizycie, wychodzą z gabinetu z uśmiechniętą twarzą, nie mogąc doczekać się kolejnego spotkania.

Kiedy w szczególności przyjść na badanie do optometrysty?
    Bardzo często dzieci obarczone pewnym problemem wzrokowym nie są świadome jego występowania, więc to po stronie Rodzica leży obowiązek wyłapania możliwych objawów. Po czym poznać, że dziecko może mieć problem ze wzrokiem? Symptomy mogą być jawnie wzrokowe, ale i nie tylko:

 • mrużenie oczu
 • przybliżanie się do obserwowanego obiektu – książka, TV, telefon
 • uciekanie - zezowanie (nawet okresowe) jednego z oczu
 • bóle głowy
 • przechylanie głowy
 • zamykanie jedego z oczu
 • niechęć do czytania, odrabiania lekcji
 • problemy motoryczne – problemy z równowagą, zahaczanie o meble, problemy z łapaniem piłki itp.
 • choroba lokomocyjna
 • problemy natury dyslektycznej, brzydki charakter pisma, pisanie pod i z górki, przestawianie literek
 • dwojenie obserwowanego obrazu
 • występowanie wad wzroku, zeza i niedowidzenia w rodzinie

    Podczas pierwszego badania, optometrysta dokona pomiarów wszystkich podstawowych parametrów układu wzrokowego. Określi zarówno ostrość widzenia dziecka, występowanie wady wzroku, sprawdzi ruchomość gałek ocznych, dokona pomiarów widzenia obuocznego (stereoskopowego), sprawdzi ustawienie oczu pod kątem występowania zeza (w tym zeza ukrytego), sprawdzi zbieżność oczu, akomodację oraz widzenie barwne.

Leczenie zeza i niedowidzenia

    Jako rodzice musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że zez u naszej pociechy to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszyskim problem, który niewyleczony, odciśnie piętno na całym życiu naszego dziecka. Gorsze wyniki w nauce, sporcie czy też ograniczenie w wyborze drogi zawodowej to tylko niektóre znaczące przykłady.

   W naszym gabinecie przeprowadzamy kompleksową terapię leczenia zeza i niedowidzenia zarówno u dzieci jak i dorosłych. Naszej działalności terapeutycznej przyświeca kilka czynników:

 • dobra diagnoza problemu – punkt, któremu wielu specjalistów z dziedziny ochrony wzroku nie poświęca odpowiedniej ilości czasu. Mnogość rodzajów zezów i ich częstość występowania, zmusza nas do odpowiedzi nie tylko, z jakim rodzajem zeza mamy do czynienia, ale przede wszystkim jaka jest jego przyczyna. Tylko wtedy możemy przeprowadzić odpowiednią terapię. W przeciwnym razie będzie ona bezskuteczna.
 • nigdy nie mów „nie dam rady”, to „niemożliwe” ! - to często powtarzane zwroty u dzieci rozpoczynających naszą terapię. Skala trudności ćwiczeń i ich różnorodność dobierana jest odpowiednio do problemu, przez co dziecko samo podejmuje to wyzwanie będąc równie mocno zmotywowane do ćwiczeń jak rodzic.
 • różnorodność ćwiczeń i urządzeń do ćwiczeń, oraz ich odpowienie zastosowanie to kluczowy czynnik w skutecznej terapii. Jeżeli Twoje dziecko, przez dwa lata ćwiczeń na synoptoforze lub dotykania punktu na ścianie nadal jest w tym samym miejscu, to chyba czas na zmiany w terapii.

    Każda terapia leczenia zeza i niedowidzenia musi być odpowiednio zaplanowana. Ćwiczenia domowe są skutecznym uzupełnieniem terapii, skąd niedzowne zaangażowanie ze strony rodzica. Jeżeli masz pytania skonsultuj się bezpośrednio z naszym optometrystą.

Masz problem z podwójnym widzeniem ?

    Dwojenie obrazu to bardzo uciążliwa dolegliwość. Może się ona pojawić w każdym wieku, będąc skutkiem niesprawności układu wzrokowego, czy też skutkiem czynników zewnętrznych, takich jak procesy chorobowe lub czynniki pourazowe. Charakter podwójnego widzenia może być różny, w zależności od przyczyny: może występować gdy patrzymy tylko na daleką odległość np. podczas jazdy samochodem, lub też kiedy patrzymy na bliską odległość (czytanie, komputer). Dwojenie potrafi pojawiać się tylko w niektórych kierunkach spojrzenia, np. przy spojrzeniu w prawo. Intensywność widzenia podwójnego może być uzależniona od takich czynników, jak zmęczenie, stres. Widzenie dwóch takich samych obrazów, nawet bardzo rzadko, zawsze świadczy o patologii i powinna być skonsultowana ze specjalistą.

    Likwidacja podwójnego widzenia wymaga specjalistycznej wiedzy optometrysty, indywidualnego podejścia do problemu i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Z reguły polega na zastosowaniu odpowiedniej terapii wzrokowej – ćwiczeń i zastosowaniu okularów pryzmatycznych. Naszym celem jest poprawa komfortu życia osób cierpiących na dwojenie obrazu. W naszych gabinetach pracują optometryści, którzy specjalizują się w widzeniu obuocznym, a gabinety wyposażone są w odpowiednie testy i narzędzia diagnostyczne. Jeżeli masz pytania, skonsultuj się ze specjalistą.

Porady nowości