Okulary

Przeciwsłoneczne


Modne, wygodne czy pełniące funkcję ochronną?

W dzisiejszych czasach szeroki wybór okularów przeciwsłonecznych daje możliwości spełnienia wszystkich wymienionych kryteriów. Niezależnie od tego, czy Twój wzrok wymaga zastosowania szkieł korekcyjnych, czy jesteś osobą nie mającą wady wzroku , ale za priorytet stawiasz sobie jego ochronę – możesz wybrać odpowiednie dla siebie okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne jako ochrona przed słońcem i UV

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruj się estetyką i wygodą, ale nie zapominaj o tym, aby zapytać specjalisty w salonie optycznym, czy szkła przeciwsłoneczne posiadają odpowiednie filtry, zabezpieczające przed promieniowaniem UV lub filtr polaryzacyjny. Okulary kupowane w marketach i na straganach nie dają takiej gwarancji. Choć światło jest niezbędne w procesie widzenia, to nadmiar promieni słonecznych może szkodzić oczom. Liczne badania wykazały bliskie zależności pomiędzy ekspozycją na UV, a schorzeniami oczu, od uczucia podrażnienia i zmęczenia, poprzez uczulenia, aż do zmian onkologicznych. Warto o tym pamiętać i kupować okulary zabezpieczające przed promieniowaniem UV.

Okulary przeciwsłoneczne z korekcją

Jeśli masz wadę wzroku, istnieje dla Ciebie kilka rozwiązań, które pozwolą Ci się cieszyć słońcem. Soczewki korekcyjne do okularów przeciwsłonecznych mogą być:

 • zabarwione na dowolny kolor – jednolite, barwione gradalnie (ciemniejsze u góry, jaśniejsze na dole) lub dwukolorowe, a także barwione na życzenie wg wzoru, który podoba się Tobie
 • polaryzacyjne – doskonale eliminujące efekt odbicia światła i olśnienia od powierzchni płaskich, dostępne w kolorach: szarym, szarozielonym i brązowym
 • fotochromowe- światłoczułe, bezbarwne w pomieszczeniach, na zewnątrz barwiące się na kolory: szary, szarozielony lub brązowy

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Czy w dostateczny sposób zabezpieczasz oczy Twojego dziecka przed promieniowaniem UV? Pomyśl o dobrych okularach przeciwsłonecznych dla Twego dziecka. Dziecko do pierwszego roku życia powinno unikać przebywania w intensywnym słońcu, a dla ochrony oczu przed jego promieniami najlepiej stosować czapkę z daszkiem lub kapelusz. Starsze dziecko, oprócz nakrycia głowy, powinno nosić okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj o tym, aby szkła umieszczone w oprawach miały filtr UV 400, który w 100% zatrzymuje promieniowanie UV. Dlatego nie kupuj dziecku okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła. Pod wpływem ciemnych szkieł źrenice dziecka rozszerzą się, a jeżeli szkła nie będą miały właściwego filtra UV, do oka dziecka dotrze więcej szkodliwego promieniowania, aniżeli gdyby nie miało żadnych okularów. Oprawka powinna być wygodna, dobra jakościowo, a przede wszystkim dopasowana, tak by dobrze przylegała do głowy dziecka, co zapewni dobrą ochronę przed promieniami słońca.

Okulary z powłoką lustrzaną

Jeżeli chciałbyś podkreślić swój styl i nietuzinkowość, warto pomyśleć o przeciwsłonecznych soczewkach okularowych z powłoka lustrzaną , Mirror lub Flash. Szkła te zostały zaprojektowane w różnych kolorach i mogą być noszone również przez osoby wymagające korekcji wady wzroku. Najbardziej popularne kolory to:

 • pomarańczowy
 • złoty
 • fioletowy
 • niebieski
 • zielony
 • srebrny
 • czerwony
 • brązowy
 • miedziany

Okulary przeciwsłoneczne z lustrzana powłoką podkreślają wspaniały wygląd użytkownika, zapewniają przejrzystość i ostrość widzenia, a dzięki nanoszonej od wewnątrz powłoce antyrefleksyjnej niwelują uciążliwe odbicia własnego oka.

Zobacz także: www.essilor.pl