Zdrowie

KOMPUTEROWE BADANIE WZROKU - FAKTY I MITY

    W dzisiejszych czasach bardzo często spotykamy się z pojęciem „komputerowe badanie wzroku”. Niewiele osób jednak zadaje sobie pytanie, czym jest i jakie znaczenie ma takie badanie w określeniu wady wzroku. Niestety, hasło to bardzo często służy tylko celom marketingowym, wykorzystując nieświadomość pacjentów.

    Do komputerowego badanie wzroku służy urządzenie zwane autorefraktometrem. Po kilkusekundowym pomiarze otrzymujemy wydruk z domniemaną wadą wzroku. Przepisanie okularów na podstawie tego wydruku jest bardzo ryzykowne. Pomiar ten może jedynie służyć jako wyjściowe określenie wady wzroku, które musi być uściślone przez specjalistę (optometrystę lub lekarza okulistę). Tylko i wyłącznie na podstawie komputerowego badania, nie powinno się przepisać okularów korekcyjnych.

    Co gorsze, pod pozorem komputerowego badania wzroku, firmy z całego kraju odwiedzają różnego rodzaju instytucje takie jak szkoły a nawet przychodnie lekarskie, przeprowadzając komputerowe badanie wzroku. Pacjent po badaniu otrzymuje wydruk, na podstawie którego kupuje okulary mające wartość i jakość okularów z supermarketu, płacąc za nie dużo więcej. Tymczasem nowe okulary nadają się tylko do kosza, powodując olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i sprawności układu wzrokowego.  

    Badanie wykonywane w naszym salonie trwa około pół godziny. W tym czasie specjalista jest w stanie precyzyjnie określić naszą wadę wzroku ,a w przypadku wystąpienia większych nieprawidłowości w układzie wzrokowym wykonujemy dalsze badania uzupełnione o konsultację okulistyczną. Samo komputerowe badanie wzroku trwa zaledwie 10 s. i pomimo iż posiadamy najwyższej klasy sprzęt, to stanowi ono jedynie punkt wyjścia do dalszego badania optometrycznego.

    Pamiętajmy o tym, że wzrok jest najważniejszym narządem zmysłu, a opierając się na nieprofesjonalnym badaniu możemy jedynie mu zaszkodzić.

 

Porady nowości