Słoneczne dni bez okularów przeciwsłonecznych byłyby trudne do zniesienia, nie dziwi więc fakt, iż stały się one nieodłącznym atrybutem, zarówno estetycznym jak i ochronnym oczu. Zadajmy sobie jednak pytanie, kto, kiedy i dlaczego powinien z nich korzystać?
Oczywiście dla wielu z nas, okulary przeciwsłoneczne stanowią modny dodatek do garderoby. Wybór fasonów, wzorów oraz kolorów jest przeogromny. Każda ceniąca się marka modowa posiada własne kolekcje okularów przeciwsłonecznych, spełniając oczekiwania swoich klientów. Warto jednak pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne w głównej mierze powinny stanowić ważny element ochrony narządu wzroku.
Dla większości z nas fakt, iż powinniśmy chronić się przed nadmierną ekspozycją na słońce jest oczywisty. Niestety, jeżeli popatrzymy na statystyki, świadomość ta jest głównie w zakresie ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. 80% populacji zdaje sobie sprawę, że wybierając się na plażę bezwzględnie należy zastosować balsamy ochronne z filtrami zabezpieczającymi skórę przed promieniowaniem UV-A oraz UV-B. Jednakże tylko co dziesiąta osoba łączy promieniowanie UV również z chorobami oczu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV sprzyja powstawaniu chorób oczu takich jak: zaćma, skrzydlik, nowotwory powiek oraz struktur oka, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Trzeba również pamiętać o przyspieszonym procesie starzenia się skóry (powstawanie zmarszczek). Większość tych chorób pojawia sią w późniejszym okresie naszego życia, jednakże dbając o oczy już dziś możemy te procesy zacznie opóźnić.
Mitem, który należy obalić jest fakt, iż powinniśmy korzystać z okularów przeciwsłonecznych tylko w ciepłe, słoneczne i letnie dni. Ilość promieniowania, które dociera do oka zależy od otoczenia, w którym się znajdujemy. Śnieg, woda, piasek, mokry asfalt sprzyjają większej ilości odbitego światła, przez co więcej szkodliwego promieniowania dociera do naszych oczu. Okulary przeciwsłoneczne powiniśmy nosić przez cały rok, a przede wszystkim zimą.
Z okularów przeciwsłonecznych bezwzględnie powinny korzystać osoby dorosłe i młodzież, a szczególnie te, które z racji charakteru pracy (np.rolnicy, rybacy, drogowcy) oraz hobby (biegacze, kolarze, narciarze, żeglarze) dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. O ochronie wzroku przd UV nie powinny zapominać osoby starsze, a przede wszystkim osoby po przebytych operacjach zaćmy.
Oczy dzieci są szczególnie narażone na promieniowanie z racji dużej przepuszczalności UV przez struktury oka (rogówka, soczewka) oraz z racji tego, iż spędzają trzy razy więcej czasu na zewnątrz niż dorośli. Układ wzrokowy maluchów we wczesnym okresie życia rozwija się bardzo intensywnie, dlatego też nie powinniśmy ograniczać dostępu światła do oka, szczególnie podczas zabaw w zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli chcemy chronić dzieci przed UV, unikajmy nadmiernej ekspozycji słonecznej oraz zabezpieczajmy je stosując czapki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
Okulary przeciwsłoneczne powinny spełniać odpowiednie normy zabezpieczające przed szkodliwym promieniowaniem. Kupując okulary w salonie optycznym mamy gwarancję spełnienia tychże norm, jakości oraz serwisu. Pamiętajmy, że osoby, które noszą okulary korekcyjne również mają możliwość korzystania z okularów przeciwsłonecznych z uwzględnieniem swojej wady wzroku.
Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jes dla wielu z nas dużą przyjemnością. Zadbajmy o to, aby była to bezpieczna przyjemność.